.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

River trackmen bring home gold

-A A +A

Take BRD indoor title

By Mike Forster

Staunton River is doing its part to stimulate the economy.

At least the placard-making sector of the economy.  You see, whenever a River team wins a district title, a sign proclaiming that accomplishment is added to the wall in the gym.

The Golden Eagles added yet another sign to its wall with a Blue Ridge boys indoor track title.  It is the second district title this winter, providing a nice complement to the wrestling team’s championship.

The Eagles tracksters, well, ran away with the Blue Ridge crown: 

Boys

Staunton River 179

William Byrd 147

Alleghany  48

Lord Botetourt  35

Northside  32

 

Girls

Lord Botetourt 157

Northside 104

William Byrd  70

Staunton River  55

Alleghany  36

 

“It is very rewarding to see the kids respond to the training and have success,” said Eagle Head Coach Joe Curcio.  “We expected the meet to be close, and it was.”

Indeed, William Byrd was hot on the Eagles’ trail.  “Byrd matches our strengths in the middle distance, so we had to depend on scoring in the sprints, hurdles and jumps.”

Curcio’s charges were led by Ben Pendergraft, who was named Field Athlete of the Meet, for his win in the triple jump, as well as third-place finishes in the long and high jumps.

Another standout was Cody Jones, who took a win in the 55 meters (6.75 seconds), just ahead of teammate Jarrett Moon.

Jones also took second place in the 300 meters (38.70 seconds), won the long jump (20’) and nabbed second in the triple jump, the first time he’s competed in that event.

Distance specialist Stuart Robertson turned in a pair of fine performances.  In the 1600 meters, Big Stu was edged out by 0.02 seconds by Byrd’s Kevin O’Connor (4:36.62).  But in the 3200, the race was all his, as Robertson won with a time of 10:02.30.

Dalton Parker picked up a win in the 55 hurdles (8.64 seconds), while his twin brother, Colton, notched a second-place finish in the 500 meters.

The boys 4 X 200 team of Malik Claytor, Jones, Logan Merrill and Moon took the win in 1:38.10.

David Barrett, Cody Meadows, Colton Parker and Pendergraft won the 4 X 400, in 3:40.81.

The Lady Eagles got a stellar performance from Lily Garrecht, who won the long jump, with a leap of 15’ 3.5”.

Additionally, Garrecht leapt to a win in the triple jump, going 31 feet-even.

Beka Miller dominated the field in the shot put, heaving the iron 35’ 0.5”.

Other solid performances included:  Moon (second in the long jump), Taylor Jones (third in the high jump), Kyle Jones (first in the pole vault), Mike Hajduk (third in the shot), Hannah Stevens (second in the hurdles) and Garrecht (third in the hurdles).